kredyty mieszkaniowe, kredyty samochodowe, kredyty oferty
Osób online:

Ile może jeszcze potrwać szaleństwo mieszkaniowe?

Nieruchomości

Biura nieruchomości: mieszkania - domy - działki budowlane

Artykuł 11:

Źródło: Bankier.pl

Ile może jeszcze potrwać szaleństwo mieszkaniowe?

W ubiegłym roku mieliśmy do czynienia z bezprecedensowymi podwyżkami cen nieruchomości, zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. Wstępne szacunki mówiły, że z początkiem 2007 roku ten wzrost wyhamuje, przynajmniej w dwóch najdroższych miastach - Warszawie i Krakowie.

Prognozy te po części sprawdziły się w stosunku do Krakowa: "W Krakowie nastąpiło w styczniu wyhamowanie cen nowych mieszkań - przyznaje Maciej Dymkowski, dyrektor serwisu nieruchomości Tabelaofert.pl. - Oczywiście o spadku cen nie może być mowy w sytuacji, gdy korekta wyniosła zaledwie 0,1 proc. Jest to jednak pierwszy sygnał potwierdzający prognozy, że ceny w tym mieście są bardzo blisko górnej granicy" pisze Gazeta Wyborcza.

Natomiast na warszawskim rynku nieruchomości nadal rosną ceny mieszkań kupowanych od deweloperów. "To próba testowania rynku przez deweloperów i szukanie maksymalnych pułapów cen akceptowanych jeszcze przez klientów - uważa doradca rynku nieruchomości Adam Henclewski. - Najlepiej byłoby się wstrzymać kilka miesięcy z podejmowaniem gwałtownych i pochopnych decyzji o zakupach i pozwolić deweloperom, aby ci ujawnili w pełni swoje tegoroczne projekty. Będzie wtedy w czym wybierać, będzie można negocjować warunki zakupu, ceny się ustabilizują, a deweloperzy zmuszeni będą do konkurowania ceną i adekwatną do niej jakością swojego towaru. Prezes firmy doradczej Reas Konsulting Kazimierz Kirejczyk podaje w najnowszym raporcie, że w tym roku raczej nie mamy co liczyć na zahamowanie cen. Jednak w perspektywie dwóch, trzech lat jest to możliwe" czytamy w Gazecie Wyborczej.

Porównaj oferty kredytów mieszkaniowych, kredytów hipotecznych i gotówkowych różnych banków

SPA hotele

Jak znaleźć i kupić mieszkanie

 

Deweloperzy zgodnie z prawami popytu i podaży maksymalnie wykorzystują nadarzającą się okazję, windując ceny nowych mieszkań na poziom niebotyczny dla części potencjalnych klientów. Problem w tym, że na zakup własnego mieszkania nie stać już osób zarabiających w granicach górnej średniej. Alternatywą staje się zakup podmiejskiego domu, ponieważ obecne ceny mieszkania średniej wielkości w centrum dużego miasta przewyższają cenę znacznie większego domu położonego w odległości kilkunastu kilometrów od miasta. Gwałtownie rosnące ceny działek wskazują, że coraz więcej klientów rozważa taką ewentualność.

O cenach mieszkań w największych miastach dzisiaj w "Gazecie Wyborczej", w artykule Marka Wielgo "Ceny mieszkań: Deweloperzy sprawdzają, gdzie jest sufit".

JW.

Hotele w Polsce: Warszawa, Wrocław, Katowice, Kraków, Poznań - hotele Orbis - polecamy!

Copyright 2009 MIG hosting | Kolorowanki | Kontakt

oferty kredytowe, kredyty mieszkaniowe

kredyty mieszkaniowe, kredyty hipoteczne, banki, giełda, nieruchomości