kredyty mieszkaniowe, kredyty samochodowe, kredyty oferty
Osób online:

Giełda, inwestycje

Giełda

Inwestycje giełdowe

Artykuł 14:

Jak zwiększyć dochody

Początek tego roku przyniósł tradycyjnie już podwyżki cen - gazu, energii elektrycznej, benzyny, papierosów. Niektórzy zaczęli załamywać ręce. Inni - zastanawiać się, na czym zaoszczędzić, żeby domowy budżet nie odczuł zmian cen. A sposobów na ograniczanie wydatków jest naprawdę sporo. - Paczka markowych papierosów - jeszcze przed wzrostem akcyzy - kosztuje ok. 7 zł - mówi Emil Szweda, analityk Open Finance.

- Paląc paczkę codziennie wydajemy na papierosy 210 złotych miesięcznie. Przez 30 lat daje to kwotę 75600 zł. Może więc rzucając ten zgubny nałóg uda nam się znaleźć w domowym budżecie pieniądze na systematyczne inwestycje - przekonuje.

A inwestować opłaca się przede wszystkim... w siebie. Wiedza i informacja są dziś najdroższym towarem, a giętki umysł i zdolność do szybkiego przetwarzania danych mogą być atutem, który otworzy przed nami drzwi najlepszych firm. Tak przynajmniej twierdzi znany socjolog prof. Mark Szczepański, który jako pierwszy robił badania na temat zainteresowania studiami wyższymi wśród młodzieży w naszym regionie.

Warto też pomyśleć o tradycyjnych sposobach inwestowania, zwłaszcza że złoty jest stabilny a inflacja w Polsce należy do najniższych w Europie. Jak podał w tym tygodniu Główny Urząd Statystyczny, inflacja średnioroczna w 2006 roku wyniosła w Polsce zaledwie 1 proc. To znaczny spadek w porównaniu z początkiem tej dekady - w 2000 r. inflacja przekraczała 11 proc. - Niewątpliwie przyczyniła się do tego polityka Narodowego Banku Polskiego oraz Rady Polityki Pieniężnej - mówi dr Wiesław Gumuła, dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Katowicach. - Narodowy Bank Polski stoi na straży stabilności złotego, a jego podstawowym celem jest utrzymanie inflacji na niskim poziomie.

Niskie stopy procentowe NBP to gwarancja niskiego oprocentowania kredytów. Dla oszczędzających oznaczają jednak, że zysk z lokat bankowych nie jest wielki. Jak w tej sytuacji inwestować, żeby osiągnąć wyższe zyski i tym samym zwiększyć swoje dochody? O tym mówią nasi eksperci w dzisiejszym, a także jutrzejszym odcinku cyklu - który zostanie poświęcony funduszom inwestycyjnym.

Maciej Kossowski, doradca finansowy Expander
Największe zyski można było osiągnąć w ubiegłym roku na giełdzie oraz w funduszach inwestycyjnych. Jednak na ten rok wielu analityków prognozuje spadki na giełdzie. Na spadkach też można zarabiać. Pozwalają na to instrumenty takie jak kontrakty terminowe, opcje czy krótka sprzedaż akcji. Indywidualny inwestor ma ograniczone szanse, by z nich skorzystać. Przede wszystkim z uwagi na brak wiedzy, a często też odpowiednich środków. Jest jednak prostsza metoda na obronę przez spadkami — inwestowanie systematyczne. Kupując akcje lub jednostki funduszu regularnie za mniejsze kwoty ograniczamy ryzyko zakupu "na górce". Lekarstwem na spadki jest również dywersyfikacja, czyli zróżnicowanie portfela. Mamy na przykład coraz więcej możliwości geograficznego zróżnicowania portfela dzięki zagranicznym funduszom inwestycyjnym działającym na polskim rynku, dzięki czemu można korzystać ze wzrostów gospodarek w Chinach czy Japonii.

(mu) - Dziennik Zachodni

Hotele w Polsce: Warszawa, Wrocław, Katowice, Kraków, Poznań - hotele Orbis - polecamy!

 

Copyright 2009 MIG hosting | Kolorowanki | Kontakt

oferty kredytowe, kredyty mieszkaniowe

kredyty mieszkaniowe, kredyty hipoteczne, banki, giełda, nieruchomości