kredyty mieszkaniowe, kredyty samochodowe, kredyty oferty
Osób online:

Opłaty notarialne

Nieruchomości w Częstochowie

Biura nieruchomości: mieszkania - domy - działki budowlane w Częstochowie

Artykuł 6:

Opłaty notarialne
Piotr Miączyński

Kupiłeś mieszkanie, dom lub działkę? Chcesz sporządzić testament lub intercyzę małżeńską? Sprawdź, ile zapłacisz za notariusza. Od 1 lipca 2004 zmieniły się przepisy ustalające wysokość taksy notarialnej

Nowe regulacje obcinają zarobki notariuszy o kilka procent. Jedynie w skrajnych przypadkach obniżki są większe. Największe redukcje dotyczą raczej drobniejszych transakcji, np. umów kupna-sprzedaży niewielkich kawałków (góra kilka hektarów) ziemi rolnej, ogródków działkowych, ustanowienia służebności.

Np. za sporządzenie aktu notarialnego kupna 1 ha ziemi o wartości 1 tys. zł. dziś zapłacisz 100 zł (poprzednio 200 zł). Nabycie działki rekreacyjnej za 15 tys. zł kosztować będzie u rejenta 410 zł (przed 30 czerwca - 500 zł).

W wypadku większych transakcji, np. kupna mieszkania, obniżki są już symboliczne. Za akt notarialny dokumentujący nabycie lokalu o wartości 100 tys. zł zapłacisz według nowych stawek 1210 zł (poprzednio 1,3 tys. zł).

A jak nowe taksy wyglądają w szczegółach?

Symboliczne oszczędności

Od 30 czerwca 2004 zmieniły się ogólne zasady wyliczania taksy. I to na korzyść klientów kancelarii. Teraz liczy się ją w następujący sposób:

Jeśli wartość przedmiotu transakcji (np. mieszkania, domu czy działki) wynosi:

- do 3 tys. zł - zapłacisz notariuszowi 100 zł (poprzednio do 5 tys. zł - 200 zł);

- od 3 tys. zł do 10 tys. zł - od pierwszych 3 tys. zł zapłacisz 100 zł, od nadwyżki zaś 3 proc. (poprzednio od pierwszych 5 tys. - 200 zł, od nadwyżki - tak jak teraz - 3 proc.);

- od 10 tys. zł do 30 tys. zł - od pierwszych 10 tys. zł zapłacisz 310 zł, od nadwyżki 2 proc. (poprzednio od pierwszych 15 tys. zł taksa wynosiła 500 zł, od nadwyżki zaś - 2 proc.);

- do 60 tys. zł - od pierwszych 30 tys. zł zapłacisz 710 zł, a od nadwyżki 1 proc. (wcześniej od pierwszych 30 tys. zł zapłaciłbyś 800 zł, od nadwyżki ponad 30 tys. zł - tak jak teraz - 1 proc.);

- od 60 tys. zł do 1 mln zł - od pierwszych 60 tys. zł płacisz 1010 zł, a od nadwyżki - 0,5 proc. (poprzednio od pierwszych 60 tys. zł zapłaciłbyś 1,1 tys. zł, od nadwyżki - tak samo - 0,5 proc.);

Przykład. Za działkę zapłaciłeś 150 tys. zł. Od pierwszych 60 tys. zł z tej kwoty zapłacisz notariuszowi według nowych taryf 1010 zł. Od pozostałych 90 tys. zł taksa wyniesie 450 zł. Razem więc usługi notariusza będą cię kosztowały 1460 zł. Netto, bo do tego musisz doliczyć 22 proc. VAT - w kancelarii zostawisz więc razem 1781,2 zł. Do 30 czerwca za taką samą czynność zapłaciłbyś notariuszowi tylko o nieco 100 zł więcej - 1891 zł.

Najemcy ze zniżką

Na szczęście nie wszystkie taksy spadają w tak symboliczny sposób. Jesteś najemcą i wykupujesz mieszkanie z bonifikatą od państwa, gminy, agencji rolnej czy Agencji Mienia Wojskowego? Od 30 czerwca przy umowie nabycia takiego lokalu zapłacisz tylko połowę taksy (poprzednio zapłaciłbyś całą).

Takie rozwiązanie Ministerstwo Sprawiedliwości przyjęło na życzenie Krajowej Rady Notarialnej. Ta argumentowała, że dla wielu klientów kancelarii notarialnych wysokość opłat notarialnych (zazwyczaj wyższych od ceny wykupu mieszkania z bonifikatą) jest barierą nie do przejścia.

Nadal o połowę niższa jest taksa notarialna za: mieszkanie spółdzielcze (własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej).

Przykład: Kupujesz spółdzielcze mieszkanie za 150 tys. zł. Powinieneś zapłacić 1460 zł taksy notarialnej, ale przysługuje ci 50-proc. ulga. Razem z VAT zapłacisz nie więcej niż 890,6 zł.


Taniej dla biznesu

Na nowych przepisach oszczędzą przedsiębiorcy. Posłowie wprowadzili coś w rodzaju prawnego tzw. salary cup - limitu wynagrodzenia dla notariuszy. Od 30 czerwca maksymalna stawka za czynność notarialną nie będzie mogła przekroczyć sześciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku, czyli 13,2 tys. zł z niewielkim okładem.

To poważny cios dla kieszeni notariuszy żyjących z obsługi dużych firm. Przed lipcem 2004 roku notariusz za sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego transakcję o wartości 10 mln zł (np. podniesienie kapitału w spółce akcyjnej) mógł zainkasować 28,3 tys. zł, a za potwierdzenie transakcji o wartości 100 mln zł jego wynagrodzenie mogło wynieść nawet 253 tys. zł!

Notariusze mówią, że taki zapis to niepotrzebny prezent dla biznesu. W nieoficjalnych rozmowach twierdzą też, że po wprowadzeniu nowych przepisów niektórzy biznesmeni będą mieć problemy z zawarciem aktów notarialnych na wielkie kwoty.

Notariusz za każdą podpisaną w kancelarii umowę odpowiada bowiem w sposób nieograniczony, całym swoim majątkiem. Rejenci ostrzegają, że mogą ze strachu przed konsekwencjami odmawiać brania udziału w dużych kontraktach za np. 500 mln zł. Jak twierdzą, ewentualna pomyłka mogłaby się dla nich skończyć plajtą.

Tańsze pełnomocnictwa, droższe ksiąg zakładanie

To nie koniec zmian w taksach notarialnych. Od 30 czerwca mniej też zapłacisz za:

- udzielenie komuś notarialnie pełnomocnictwa - 30 zł (zamiast 50 zł);

- zrzeczenie się własności nieruchomości - 40 zł (wcześniej było to 100 zł).

Kupiłeś mieszkanie, dom albo działkę? Mamy dla ciebie złą wiadomość. Zgodnie z nowymi przepisami więcej zapłacisz za sporządzenie przez notariusza wniosku o założenie księgi wieczystej, a także za wpis do niej swoich praw. Opłata wzrosła ze 150 zł do 200 zł. Do tej kwoty trzeba doliczyć VAT - 22 proc. W sumie więc za wniosek zapłacisz 244 zł (poprzednio było to 183 zł).

Uwaga! Nie wymigasz się od tej opłaty! W umowie sprzedaży nieruchomości notariusz ma obowiązek zawarcia takiego wniosku do właściwego sądu. Drożeje też odwołanie testamentu z 25 zł do 30 zł.

Bez zmian pozostały taksy za wypis z aktu notarialnego. Zgodnie z projektem rozporządzenia opłaty za jeden wypis miały się zmniejszyć z 6 zł do 5 zł. W rozporządzeniu utrzymano jednak starą stawkę 6 zł (czyli 7,32 zł z VAT).

Takie same są stawki za sporządzenie testamentu - 50 zł, majątkową umowę małżeńską - 400 zł czy oświadczenie o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku - 20 zł.

Targuj się z notariuszem

Wszystkie podawane przez nas stawki to wartości maksymalne. A więc notariusz może od ciebie wziąć mniej. Pod warunkiem, że będziesz się ostro targował. W praktyce notariusze najczęściej pobierają maksymalną taksę, a na zniżki godzą się łatwo tylko wtedy, jeśli mają do czynienia ze stałym klientem albo klientami współpracujących z nimi pośredników nieruchomości.

Jest na to kilka sposobów. Jeśli kupujesz np. mieszkanie w dużym bloku, dogadaj się z pozostałymi lokatorami, że pójdziecie razem do jednego notariusza. Dzięki temu możecie utargować zniżkę.

Przed zawarciem transakcji zadzwoń do kilku notariuszy i wybadaj, który z nich jest najbardziej skłonny do ustępstw. Pamiętaj przy tym, że notariusze z mniejszych miejscowości są bardziej elastyczni.

Za pomoc w pisaniu artykułu dziękuję p. Lechowi Borzemskiemu z Krajowej Rady Notarialnej.

O nowych taksach notarialnych możesz porozmawiać na naszym forum internetowym "Mieszkanie i notariusz" na www.gazeta.pl.

Kiedy koniecznie musisz pójść do notariusza:

- kupując, sprzedając lub darowując nieruchomość, czyli dom, mieszkanie, działkę;

- zrzekając się własności nieruchomości;

- przy podpisywaniu umowy zobowiązującej do przeniesienia własności nieruchomości;

- przy oddawaniu gruntu przez skarb państwa bądź gminę w użytkowanie wieczyste oraz przy przenoszeniu własności użytkowania wieczystego;

- przy dziale spadku, jeśli w jego skład wchodzi nieruchomość;

- zrzekając się spadku po żyjącym bliskim krewnym (np. ojcu, dziadku) oraz odwołując takie zrzeczenia;

- zawierając małżeńską umowę majątkową (wyłączając, ograniczając bądź rozszerzając wspólność ustawową).

Źródło: Gazeta.pl

Co Ci da członkostwo w Złotym Klubie?

  • darmowe ebooki
  • specjalne rabaty
  • punkty lojalnościowe
  • możliwość udziału w forum dyskusyjnym
  • promocje
  • informacje o nowościach
  • Zarejestruj się za darmo

Hotele w Polsce: Warszawa, Wrocław, Katowice, Kraków, Poznań - hotele Orbis - polecamy!

 

Copyright 2009 MIG hosting | Kolorowanki | Kontakt

oferty kredytowe, kredyty mieszkaniowe

kredyty mieszkaniowe, kredyty hipoteczne, banki, giełda, nieruchomości