kredyty mieszkaniowe, kredyty samochodowe, kredyty oferty
Osób online:

Ciąg dalszy kredytowej hossy

Nieruchomości w Częstochowie

Biura nieruchomości: mieszkania - domy - działki budowlane w Częstochowie

Artykuł 7:

Ciąg dalszy kredytowej hossy

W tym roku banki udzielą kredytów hipotecznych na 57 mld zł. Co robią, by wygrać walkę o klienta? - można przeczytać w raporcie Money.pl.

Jak czytamy, kredyty hipoteczne to obecnie najdynamiczniej rozwijający się rynek usług bankowych w Polsce. Tylko w 2006 roku banki udzieliły ich na kwotę ponad 41 mld złotych. W tym roku ruch w interesie nie osłabnie. Według szacunków Związku Banków Polskich wartość kredytów udzielonych w 2007 r. sięgnie aż 57 mld zł.

Ogromne zmiany, jakie w ostatnich kilku latach nastąpiły na rynku kredytów hipotecznych, to przede wszystkim zasługa ogromnego popytu na mieszkania. W latach 90. zakup własnego M był praktycznie w 100 proc. finansowany ze środków własnych. Obecnie ponad 80 proc. transakcji jest realizowana przy udziale środków pożyczanych od banków.

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na kredyty hipoteczne znacznie wzrosła konkurencja na tym rynku - przypomina Money.pl. To zaś wymogło na bankach docieranie do klientów o coraz niższych zarobkach. Pod koniec lat 90., aby otrzymać kredyt w wysokości 50 tys. złotych należało zarabiać średnio na rękę ok. 2000 zł lub znaleźć żyrantów o takich dochodach. W przypadku zaczynających się wtedy pojawiać w ofercie banków kredytów denominowanych w walutach obcych nie można było zarabiać mniej niż ok. 1500 zł. Dziś w przypadku takiego dochodu kredytobiorca może liczyć na kredyt powyżej 100 tys. zł w większości banków.

O skali rozwoju rynku świadczy także to, że dwa, trzy lata temu szczytem marzeń przy zaciąganiu kredytu hipotecznego było uzyskanie 30-letniego terminu spłaty. Obecnie jest to rynkowa norma, a w Lukas Banku, BOŚ, Fortis Banku lub Millennium Banku kredyt możemy spłacać nawet 35 lat (w tym ostatnim banku nawet 40 lat w przypadku kredytów złotówkowych).

Podobnie wygląda sytuacja z wysokością wymaganego przez bank wkładu własnego i oprocentowaniem kredytu hipotecznego. Zmianie uległo także podejście do kredytobiorców.

Więcej w Money.pl

Źródło: Arkadiusz Droździel, Money.pl, 26.01.2007
29.01.2007

 

Copyright 2009 MIG hosting | Kolorowanki | Kontakt

oferty kredytowe, kredyty mieszkaniowe

kredyty mieszkaniowe, kredyty hipoteczne, banki, giełda, nieruchomości