kredyty mieszkaniowe, kredyty samochodowe, kredyty oferty
Osób online:

Uroki życia na kredyt BIZNES PLAN: Jak napisać biznesplan? Biznes dla Ciebie. Twój biznes plan
Uroki życia na kredyt


Uroki życia na kredyt

20 września 2007 Autor: Małgorzata Pokojska

Polacy coraz więcej pieniędzy pożyczają. Banki kuszą łatwo dostępnymi i tanimi kredytami. To jednak może się zmienić, bo coraz mniej oszczędzamy. Banki tracą więc tanie źródło finansowania kredytów.

Wartość kredytów zaciąganych przez gospodarstwa domowe rośnie o 40% w skali rocznej. Zadłużenie Polaków z miesiąca na miesiąc powiększa się o miliardy złotych. Na koniec sierpnia br. sięgnęło już prawie 240 mld zł. Najchętniej pożyczamy na mieszkania, ale także na samochody, meble, sprzęt AGD, wycieczki zagraniczne, a nawet akcje spółek giełdowych, choć koniunktura na giełdzie jest bardzo niepewna. Coraz częściej też płacimy kartami kredytowymi za drobniejsze zakupy.

Pęd do kredytów idzie w parze z poprawą sytuacji na rynku pracy. Spada bezrobocie, rosną płace, zwiększa się optymizm, a wraz z nim skłonność do zaciągania kredytów. Coraz wyższe zarobki powodują też, że coraz więcej możemy pożyczać, bo zwiększa się nasza zdolność kredytowa. Rzecz w tym, że banki konkurując o klientów, tę zdolność liczą coraz bardziej liberalnie. Specjaliści zachęcają więc do samodzielnego, rozsądnego oceniania możliwości własnych portfeli, ale niebezpieczeństwa na razie nie widzą. Mimo kredytowego boomu, zadłużenie gospodarstw domowych w Polsce w stosunku do produktu krajowego brutto jest 2- a nawet 3-krotnie niższe niż w krajach wysoko rozwiniętych. Rynek kredytów ma więc u nas duży potencjał i będzie się dalej rozwijał, pytanie, czy powinien rosnąć w tak szaleńczym tempie?

Jak wiadomo, kredyty trzeba spłacać, i to z odsetkami. Obecnie stopy procentowe nie są zbyt wysokie, ale rosną, co najwyraźniej nie odstrasza kredytobiorców. Dużym ryzykiem, nie do końca chyba uświadomionym, są przyszłe stopy procentowe. A przecież znaczną część obecnego zadłużenia stanowią kredyty mieszkaniowe zaciągnięte na dziesięciolecia. Trudno przewidzieć, czy ci, którym dziś banki tak łatwo udzielają kredytów, będą je mogli równie łatwo spłacać za 10 czy 20 lat.

Niektórzy uważają, że godzina prawdy może wybić znacznie wcześniej, ponieważ ostatnio więcej pożyczamy niż oszczędzamy. Depozyty - najtańsze źródło pozyskiwania przez banki pieniędzy na kredyty, wysycha. Wartość kredytów dla gospodarstw domowych rośnie w tempie 40%, a depozytów w tempie 8%. Również firmy coraz mniej oszczędzają w bankach, bo zaczęły inwestować. Jeśli więc boom kredytowy potrwa dłużej, a oszczędzać będziemy coraz mniej, i to raczej w funduszach inwestycyjnych, które są bardziej ryzykowne od banków, ale kuszą wyższymi zyskami, banki będą musiały pożyczać pieniądze od innych instytucji finansowych albo pozyskiwać je od inwestorów (akcjonariuszy). Cena takiego pieniądza jest dużo wyższa niż pozyskiwanego wprost od ludzi lokujących w bankach.

Krótko mówiąc, oprocentowanie kredytów, zależy nie tylko od decyzji Rady Polityki Pieniężnej, ale również od kosztów pozyskiwania pieniędzy przez banki. RPP podwyższa stopy nieznacznie, ale za to ostatnio dość często, a banki mają coraz mniejszy dopływ tanich pieniędzy. Trzeba się więc liczyć się z tym, że oprocentowanie kredytów będzie rosło i przed podpisaniem kolejnej umowy kredytowej, dobrze się zastanowić. Na pewno warto oszczędzać. Czar życia na kredyt może szybko prysnąć.

Autor artykułu
Małgorzata Pokojska
www.nbportal.pl

Ebooki:

Forex ebooki : Darmowe programy CRM : Import towarów z Chin : Rynek nieruchomości - prawo mieszkaniowe i budowlane, biura nieruchomości w Częstochowie, Warszawie

Biznes oferty - darmowe ogłoszenia biznesowe

Kredyty mieszkaniowe

Darmowe ebooki na emaila - lista subskrybcyjna - wpisz się już dziś!

Copyright 2009 MIG hosting | Kolorowanki | Kontakt

oferty kredytowe, kredyty mieszkaniowe

kredyty mieszkaniowe, kredyty hipoteczne, banki, giełda, nieruchomości