kredyty mieszkaniowe, kredyty samochodowe, kredyty oferty
Osób online:

nieruchomości - ceny i ulgi

Biura i agencje nieruchomości - ceny i ulgi

Ceny i ulgi

- Popyt, jaki obserwujemy na rynku nieruchomości ma swoją genezę w 2004 roku, kiedy zostały uwolnione takie źródła finansowania, jak kredyt mieszkaniowy o niskim oprocentowaniu. W ciągu trzech kwartałów roku 2006 ceny mieszkań w dużych miastach Polski wzrosły średnio o 26 proc. Dodatkowym bodźcem utrzymania popytu była decyzja Komisji Nadzoru Bankowego wprowadzająca Rekomendację S, która ogranicza dostępność kredytów w walutach obcych, w tym szczególnie lubianych frankach szwajcarskich. W połowie roku banki przeżywały więc boom kredytowy, a ceny nieruchomości rosły coraz bardziej.

Kolejne bodźce ze strony państwa to informacja o zlikwidowaniu od 2007 roku ulgi odsetkowej, wprowadzeniu obowiązującego wszystkich sprzedających 19-proc. podatku od zysku ze sprzedaży nieruchomości, a także podwyżka podatku VAT z 7 do 22 proc. dla budownictwa mieszkaniowego od 2008 r.

Podwyżki VAT na budownictwo mieszkaniowe można uniknąć, o ile Ministerstwo Finansów poda definicję budownictwa społecznego, która będzie swoją istotą obejmowała budownictwo mieszkaniowe. Brak tej definicji przyczyni się do wzmożonego popytu oraz w konsekwencji wzrostu cen nieruchomości. Według naszych przewidywań ceny nieruchomości w Polsce będą zbliżały się do tych, jakie obowiązują w Unii. Sprzyja temu niska podaż spowodowana brakiem planów zagospodarowania przestrzennego, a także coraz mniejszą liczbą specjalistów, którzy wybierają pracę w budownictwie, ale poza granicami Polski. Duże znaczenie mają również transakcje zakupu nieruchomości dokonywane wyłącznie w celach inwestycyjnych.

Przy niskiej podaży obserwowany jest wysoki popyt, który nadal będzie się zwiększał z uwagi na poprawę polskiej gospodarki, migracji wewnątrz kraju, czego skutkiem będzie poszukiwanie lokum do zamieszkania w innym miejscu, wyżu demograficznego, który wchodzi w dorosłe życie, a także kredytów mieszkaniowych, o które już nie tak trudno jak kiedyś.

Banki będą walczyły o klienta jakością obsługi, konkurencyjnością ofert, atrakcyjnymi kredytami refinansowymi. Jednak przy tak dużym zainteresowaniu klientów kredytami, nadal banki są na dogodnej pozycji i nie muszą martwić się o klienta. Nie sięgną zatem do supernowatorskich rozwiązań, jak np. odwrócona hipoteka, czyli oferta dla ludzi starszych posiadających mieszkania. Byłby to dobry sposób na utrzymanie poziomu życia w momencie przejścia na emeryturę. W Polsce najprawdopodobniej jest szansa na odwróconą hipotekę, ponieważ niektóre banki deklarują, że badają popyt na taką usługę, jednak póki boom kredytowy trwa i banki nie muszą martwić się o klientów, nie spodziewam się takiej oferty.

Natomiast wprowadzenie w życie ustawy o upadłości konsumenckiej może spowodować zaostrzenie procedur kredytowych w zależności od tego, czy wystąpi fala upadłości, czy też będą to sporadyczne przypadki. Jeśli przypadków upadłości będzie dużo, wtedy wymagania banków będą większe. Przypuszczam, że na początku banki będą przede wszystkim uważnie obserwowały sytuację na rynku. W dalszym ciągu jednak będą bardzo wnikliwie badać wiarygodność klientów. Jeśli stwierdzą, że klient może mieć kłopot ze spłatą kredytu, wówczas odmówią jego udzielenia, albo będą się zabezpieczać bardzo wysokim oprocentowaniem. W przeszłości banki bardzo niechętnie obniżały oprocentowanie kredytów, by wyrównać straty spowodowane niewypłacalnością części klientów.

Źródło: Gazeta Bankowa
15-01-07

Darmowe ebooki do pobrania:

więcej ebooków...

Darmowe ebooki na emaila - lista subskrybcyjna - wpisz się już dziś!

Copyright 2009 MIG hosting | Kolorowanki | Kontakt

oferty kredytowe, kredyty mieszkaniowe

kredyty mieszkaniowe, kredyty hipoteczne, banki, giełda, nieruchomości