kredyty mieszkaniowe, kredyty samochodowe, kredyty oferty
Osób online:

Podwyżki nierówno dzielone BIZNES PLAN: Jak napisać biznesplan? Biznes dla Ciebie. Twój biznes plan
Podwyżki nierówno dzielone

Podwyżki nierówno dzielone

27 września 2007 Autor: Małgorzata Pokojska

Płace rosną coraz szybciej. W sierpniu przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 10,5% niż rok wcześniej. Jednak nie wszyscy dostają duże podwyżki. Trzeba mieć odpowiedni zawód, pracować w odpowiedniej branży i firmie. Ostatnio najwięcej zyskali fachowcy budowlani, najmniej informatycy.

Sierpniowy wzrost wynagrodzeń był najwyższy od siedmiu lat. W poprzednich miesiącach płace rosły także szybko, ale ich dynamika nie przekraczała 10%. Pracowniczym portfelom sprzyja także stosunkowo niewielki wzrost cen (niska inflacja). W innych krajach Europy Środkowej wzrost płac jest nieraz nawet większy niż Polsce, ale w dużej części pochłania go inflacja. U nas tego problemu nie ma - realny wzrost wynagrodzeń jest zbliżony do nominalnego.

Ale nie wszyscy dostają podwyżki. Największe są tam, gdzie występują największe niedobory pracowników. Głód siły roboczej w pierwszej kolejności dał się we znaki firmom działającym w nowoczesnych, dynamicznych branżach, a także firmom znajdującym się w większych ośrodkach, gdzie powstaje dużo nowych inwestycji, zwłaszcza zagranicznych. Najpierw pensje podwyższały te przedsiębiorstwa, w których wydajność pracy rosła najszybciej. Teraz płace rosną nawet w firmach nieco gorszych, mniej efektywnych.

Rekordzistą jest branża budowlana, gdzie niedobry pracowników zaczęły być boleśnie odczuwane po fali emigracji murarzy, tynkarzy i innych fachowców na Wyspy Brytyjskie. Według GUS, w lipcu płace w budownictwie wzrosły o 18% w skali roku i osiągnęły poziom średniej płacy w sektorze przedsiębiorstw (przedtem były niższe). Ale specjaliści uważają, że dane te są zaniżone, bo statystyki GUS uwzględniają tylko większe firmy, tymczasem w budownictwie działają często kilkuosobowe ekipy. Gdy je uwzględnić, wzrost wynagrodzeń w branży może sięgać nawet 30-40%.

Szybciej od średniej w sektorze rosły również płace w tartakach i zakładach stolarskich (o 16%), które jak wiadomo kooperują z branżą budowlaną, a także w handlu (o14%), gdzie po otwarciu brytyjskiego rynku pracy brakuje sprzedawców. Najwolniejszy wzrost płac odnotowano tam, gdzie już i tak były one wysokie. A więc w informatyce (4,5%) i w elektroenergetyce (6%). Gdy popatrzeć na strukturę zatrudnienia, okaże się, że dużo szybciej rosły wynagrodzenia na stanowiskach wykonawczych (robotnicy wykwalifikowani, elektrycy, kierowcy) niż menedżerskich. Jeszcze niedawno było odwrotnie.

Z sondażu NBP przeprowadzonego wśród przedsiębiorstw wynika, że w trzecim kwartale co trzecia firma planowała podnieść płace, choć w większości z nich (w 68,5%) jakieś podwyżki już były. To duży odsetek, bo pensje podnosi się zwykle w pierwszym kwartale roku. Wśród tych, które nie planowały podwyżek, większość nie podnosiła wynagrodzeń pracownikom w ostatnim czasie. Dane sondażu świadczą o tym, że około połowa firm podwyższyła już zarobki swoim pracownikom lub zamierza to zrobić.

Podwyżki są i będą tam, gdzie pracodawcy mają największe problemy ze znalezieniem pracowników. Od niedawna w niektórych branżach popyt na wykwalifikowanych robotników jest większy niż na ludzi z dyplomami, w tym menedżerów.

Autor artykułu
Małgorzata Pokojska
www.nbportal.pl

Ebooki:

Forex ebooki : Darmowe programy CRM : Import towarów z Chin : Rynek nieruchomości - prawo mieszkaniowe i budowlane, biura nieruchomości w Częstochowie, Warszawie

Biznes oferty - darmowe ogłoszenia biznesowe

Kredyty mieszkaniowe

Darmowe ebooki na emaila - lista subskrybcyjna - wpisz się już dziś!

Copyright 2009 MIG hosting | Kolorowanki | Kontakt

oferty kredytowe, kredyty mieszkaniowe

kredyty mieszkaniowe, kredyty hipoteczne, banki, giełda, nieruchomości